Fausta - kwietniowe spotkanie DKK Między Regałami"

Dyskusyjny Klub Książki » Dyskusyjny Klub Książki dla Dorosłych "MIĘDZY REGAŁAMI" » Spotkania DKK w 2018 » Fausta - kwietniowe spotkanie DKK Między Regałami"

Kwietniowe, poświąteczne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla dorosłych "Między Regałami" poświęcone było książce Krystyny Kofty i nowinkom na rynku wydawniczym.

Tym razem dyskutowaliśmy "Fauście".

Książka ciekawa, ale wyjątkowo przygnębiająca. Nasi klubowicze odsyłają do felietonów pani Krystyny, które są ich zdaniem lepsze niż omawiana powieść.

 

 

4 kwietnia (środa) 2018

 

 

Kim jest Fausta? Uwiedzioną dziewczynką, Faustowską Małgorzatą, ofiarą pożądania starego mężczyzny? A może współczesną wersją Fausta filozofa, samotną, tajemniczą kobietą, która nie zawaha się przed niczym, by zacząć wszystko od początku? A może po prostu jedną z wielu współczesnych kobiet, które panicznie boją się przemijania i w pogoni za złudą nieśmiertelności poddają się zabiegom chirurgicznym wiedźmy Mefisty?
24 maja 1978 roku w Warszawie piękna Helena Lejman, wdowa po Ludwiku Lejmanie, sprzedaje swoją córkę, czternastoletnią Faustę, panu Filipowi Fołtynowiczowi, lat pięćdziesiąt cztery. Pan Filip na dwa lata posyła Faustę do szkoły klasztornej, by potem - oficjalnie, w świetle dnia, w kościele - wziąć z nią ślub. Żyją razem trzydzieści lat, mają dwoje dzieci, tak zwana normalna, katolicka rodzina, tylko ta uderzająca różnica wieku...
Fausta Krystyny Kofty to również opowieść o pisaniu, które przekracza granice, narusza tabu, kreuje rzeczywistość i urealnia fikcję. Spotkanie z lękiem, z bliskością, z duchami przodków. Z pamięcią, silniejszą od śmierci.

 

[opis wydawcy]