Gołczański sposób na książkę

Projekty » Gołczański sposób na książkę

Wydarzenia projektowe:

 

- Konkurs fotograficzny "Czytać można wszędzie".

Konkurs skierowany do czytelników biblioteki (młodzieży, osób dorosłych oraz seniorów).

 

- Rajd rowerowy pod hasłem „Czytam bo lubię”.

Akcja polegać będzie na przeprowadzeniu rajdu rowerowego. Uczestnicy (czytelnicy, bibliotekarze i wszyscy chętni mieszkańcy Gminy Gołcza) ubrani w koszulki zakupione w ramach projektu z logo biblioteki i hasłem "czytam bo lubię" pokonają trasę między biblioteką główną a filią. Rajd będzie częścią akcji „Odjazdowy bibliotekarz” realizowanej na terenie całej Polski. Rowerzyści po ukończeniu trasy spotkają się na wspólnym grillu w altanie biblioteki, gdzie rozmawiać będziemy o książkach, które warto ze sobą zabrać na wakacje.

 

- Warsztaty dla dzieci z  teatrem Lalki, Maski i Aktora Groteska w Krakowie „Jak bohaterowie książkowi zawędrowali do teatru”.

 

- Spotkanie autorskie z pisarzem dla dzieci Wiesławem Drabikiem w Filii Biblioteki Publicznej w Wysocicach w ramach obchodów  „Dnia głośnego czytania”.

 

- Spotkanie dla dzieci pt. "Książka w różnych odsłonach".

Zajęcia polegać będą na przedstawieniu dzieciom różnych form książek. Począwszy od ręcznie szytych, aż do książek w formie kamishibai kartonowych plansz z obrazkami. Na spotkanie planujemy zaprosić Panią Wandę Matras-Mastalerz doktor, adiunkt w Katedrze Bibliotekarstwa i Czytelnictwa Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie.

 

Wykład dla dorosłych i seniorów "Jak umysł rośnie w siłę gdy mózg się starzeje".                

Tematem zajęć będzie:

- zapoznanie słuchaczy z różnymi metodami aktywizacji dorosłych osób i seniorów,

- przedstawienie autorskich pomysłów ćwiczeń pamięci operacyjnej (codziennej) ,

- usprawnianie myślenia i zapamiętywania globalnego, asocjacyjnego,

- pokazanie metod wzmacniania koncentracji i spostrzegawczości w wieku senioralnym.

 

- Spotkanie autorskie z pisarzem/ podróżnikiem dla młodzieży Krzysztofem Petkiem.

 

- Dla dorosłych i seniorów/czytelników biblioteki Wycieczka do kina na ekranizację książki.

 

- Finał konkursu fotograficznego "Czytać można wszędzie"

Finał konkursu odbędzie się 11 listopada 2017. Połączony będzie z obchodami Narodowego Święta Niepodległości. Finalistom wręczone zostaną nagrody książkowe i akcesoria elektroniczne np. pendrive. Efektem konkursu będzie pokonkursowa wystawa zdjęć.

 

- "Ja i moja mówiona książka" cykl spotkań z dziećmi.

Zajęcia te zostaną przeprowadzone w Bibliotece i Ośrodku Animacji Kultury Gminy Gołcza. Polegać będą na wysłuchaniu czterech audiobooków powiązanych z książką. Każde ze spotkań będzie dotyczyło innej lektury.

 

- Konkurs bożonarodzeniowy "Bajkowa ozdoba choinkowa".

Zadaniem uczestników konkursu będzie wykonanie ozdoby choinkowej nawiązującej do postaci książkowych.

 

- Akcja czytelnicza dla mieszkańców gminy/ czytelników biblioteki "choinka pełna książek". Akacja polegała będzie na zbieraniu od czytelników książek, które ozdobią biblioteczne drzewko choinkowe i staną się prezentem dla czytelników odwiedzających bibliotekę w dniu 6 grudnia.

 

- Finał akcji "choinka pełna książek" oraz mikołajkowe przedstawienie teatralne dla najmłodszych czytelników.

 

- Podsumowanie projektu "Biblioteczne święto książki": pokonkursowa wystawa zdjęć "Czytać można wszędzie", finał gminnego konkursu bożonarodzeniowego "Bajkowa ozdoba choinkowa”, wręczenie nagród i dyplomów, wspólne kolędowanie, świąteczny poczęstunek.