Projekty

 • Centrum Kultury w Gołczy

 • "Kraszewski. Komputery dla bibliotek 2020"

  październik 2020

   

  więcej>>

 • "Mała książka - wielki człowiek" - wyprawki czytelnicze dla najmłodszych w

  maj / grudzień 2019

   

  więcej>>

 • Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2019

  do końca listopada 2019

   

   

  więcej>>

 • Mecenat Małopolski 2019

  sierpień / grudzień 2019

   

  więcej>>

 • Partnerstwo dla Książki 2019

  maj/grudzień 2019

  "W poszukiwaniu straconego czasu - wyprawa w świat książek i nie tylko"

   

  więcej>>

 • Projekt „Kultywowanie tradycji orkiestr dętych w Gminie Gołcza”

  2018

   

  więcej>>

 • Lekcja historii w Czaplach Małych - nowy projekt gołczańskiej biblioteki w ramach Programu "Niepodległa"

  2018

   

   

  Dofinansowano ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2021

  w ramach Programu Dotacyjnego "Niepodległa".

   

  więcej>>

 • Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2018

  2018

   

   

   

  więcej>>

 • Książka na receptę dla małych i dużych

  maj / grudzień 2018

   

   

  więcej>>

 • "Paczka literacka" w bibliotece w Gołczy

  2017

   

   

  Biblioteka w Gołczy otrzymała zestaw książek w ramach akcji "Paczka Literacka" organizowanej przez Wydawnictwo Agora oraz Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego.

  "Paczka Literacka" dostępna jest również w fili bibliotecznej w Wysocicach.

  Zapraszamy do lektury.

   

 • Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa

  2017

   

   

   

   

  Biblioteka i Ośrodek Animacji Kultury Gminy Gołcza złożyła wniosek i otrzymała dotację ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa "Zakup nowości wydawniczych do bibliotek publicznych".

  Wysokość dotacji  wynosi 5 650,00 zł.

   

  W ramach projketu zakupiliśmy 322 egzemlarze książek: 182 dla dzieci i młodzieży, 133 dla dosrołsych czytelników, 7 egzemplarzy z liteartury popularno-naukowej. Zapraszamy do korzystania z oferty biblioteki.

   

  więcej>>

 • Gołczański sposób na książkę

  czerwiec/grudzień 2017

   

   

  Projekt "Gołczański sposób na książkę" to nowy pomysł biblioteki w Gołczy na animację czytelnictwa przez organizację wydarzeń kulturalnych ukazujących różne oblicza książki: książka tradycyjna, audiobook, film, adaptacja teatralna, książki w formie kamishibai, książki wykonane ręcznie.

   

  Projekt skierowany jest do większości mieszkańców gminy, gdyż zaplanowane w nim działania angażują nie tylko dzieci i młodzież ale także osoby dorosłe oraz seniorów. Do realizacji projektu  zaangażowani zostaną także wolontariusze, którzy będą pomagać w organizacji poszczególnych wydarzeń.

   

  Rozpoczniemy od organizacji akcji "Odjazdowy bibliotekarz". Ponad to zorganizujemy: dwa spotkania autorskie (pisarz i podróżnik), warsztaty dla dorosłych i seniorów "Jak umysł rośnie w siłę gdy mózg się starzeje", warsztaty dla dzieci "Książka w różnych odsłonach", zajęcia edukacyjne "Ja i moja mówiona książka", warsztaty teatralne dla dzieci, wyjazd do kina dla dorosłych i seniorów, konkursy: fotograficzny "Czytać można wszędzie" oraz bożonarodzeniowy "Bajkowa ozdoba choinkowa", akcję czytelniczą "Choinka pełna książek".

  Podsumowaniem projektu będzie "Biblioteczne święto książki".

   

  Przedsięwzięcie zakłada integrację społeczności Gminy Gołcza z biblioteką główną i jej filią jako miejscem dostępnym dla każdego, w którym nie tylko można zdobyć wiedzę, ale również miło spędzić wolny czas przy dobrej lekturze.

   

  Projekt zrealizujemy przy współpracy Stowarzyszenia na rzecz rozwoju Gminy Gołcza, szkoły podstawowej i gimnazjum oraz wolontariuszy.

   

   

  Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Partnerstwo dla książki.

   

  więcej>>

   

 • Zaprogramuj się na czytanie – Ver 2.0

  2017

   

   

  Projekt "Zaprogramuj się na czytanie – Ver 2.0" to warsztaty, które łączą promocję czytelnictwa z programowaniem. Innowacyjna formuła zajęć oparta jest na analizie opowiadań Stanisława Lema oraz nauce kodowania. W trakcie spotkań wykorzystywane są nowe technologie i zestawy klocków LEGO Mindstorms.

  Działania skierowane są do uczniów w wieku od 7 do 18 lat.

  Projekt realizowany jest przez Stowarzyszenie Edukacji Pozaformalnej „Meritum” w ramach zadania publicznego zleconego przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Promocja czytelnictwa.

 • Program Biblioteki Narodowej

  Zakup nowości wydawniczych do bibliotek publicznych

   

  2016

   

   

  Biblioteka i Ośrodek Animacji Kultury Gminy Gołcza od 2004 roku składa wnioski i otrzymuje dotacje ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Biblioteki Narodowej "Zakup nowości wydawniczych do bibliotek publicznych".

  Wysokość dotacji  w bieżącym roku wynosi 5 120,00 zł.

   

  więcej>>

 • "Książka wokół nas"

  2016

   

  DOFINANSOWANO ZE ŚRODKÓW MINISTRA KULTURY I DZIEDZICTWA NARODOWEGO

   

  Stowarzyszenie na rzecz rozwoju Gminy Gołcza otrzymało dofinansowanie w ramach Programu  Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Promocja literatury i czytelnictwa Partnerstwo publiczno-społeczne na zadanie pn. „Książka wokół nas” – cykl wydarzeń literacko-kulturalnych w Gminie Gołcza.

  Projekt jest realizowany przez Bibliotekę i Ośrodek Animacji Kultury Gminy Gołcza.

  Całkowity koszt zadania – 12 400,00 zł w tym dofinansowanie ze środków MKiDN – 10 700,00 zł.

  więcej>>

 • Nowoczesne tablety w naszej bibliotece

  2015

  Z radością informujemy, iż złożony przez nas wniosek w konkursie "Tablety w Twojej bibliotece" został oceniony pozytywnie.

  Nasza biblioteka znalazła się w gronie szczęśliwych finalistów, którzy otrzymali po 3 nowoczesne tablety.

  Tablety te są udostępniane czytelnikom na miejscu lub wykorzystywane podczas organizowanych zajęć w naszej bibliotece.

  więcej>>

 • Biblioteka+. Infrastruktura Bibliotek

  2013 - 2014

  Biblioteka i Ośrodek Animacji Kultury Gminy Gołcza w bieżącym roku realizuje projekt pod nazwą: „Remont budynku wraz z częściową wymianą wyposażenia Biblioteki i Ośrodka Animacji Kultury Gminy Gołcza im. ks. dra Jana Piekoszewskiego” w ramach Programu Wieloletniego Kultura + Priorytet „Biblioteka+. Infrastruktura Bibliotek”.

  Wartość całego remontu gołczańskiej książnicy to 528 843 zł, natomiast dofinansowanie przyznane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego wynosi  396 632 zł, co stanowi 75 % kosztów całości zadania.

  Projekt jest współfinansowany ze środków Województwa Małopolskiego - dotacja celowa w kwocie 30 000,00 zł.

   

  Dzięki pozyskanym pieniądzom będzie można m.in.:  

  wykonać izolacje fundamentów i ścian piwnic, wymienić przestarzałe i nieszczelne okna oraz drzwi, wyremontować dach, elewację i dojście do budynku, wymienić instalację CO, wyremontować węzły sanitarne i klatkę schodową, zakupić do biblioteki schodołaz dla osób mających problem w poruszaniu się po schodach, odświeżyć wnętrza biblioteki oraz stworzyć kącik prasowy.

  więcej>>

 • MegaMatma w bibliotece

   

  Koniec zaległości z matmy!

   

  Od 24 lutego Biblioteka Publiczna w Gołczy i Filia w Wysocicach zapraszają do bezpłatnego korzystania z największej bazy wiedzy z matematyki na polskich stronach internetowych!


  MegaMatma.pl to wiedza z matematyki przydatna na każdym poziomie nauczania: zawiera obszerne opracowania wszystkich tematów, jakie są omawiane w szkole, zadania wraz z wyjaśnieniem - krok po kroku - jak otrzymać prawidłowe rozwiązanie, a także zestawy wzorów i klasówki. MegaMatma to przede wszystkim pomoc w codziennej nauce - można dzięki niej nadrobić zaległości, lepiej przygotować się do sprawdzianu i wreszcie zrozumieć, a także polubić matematykę. Bezpłatna nauka w bibliotece może być też alternatywą dla płatnych korepetycji.

  więcej>>

 • Biblioteka w Gołczy w portalu e-usług bibliotecznych w.bibliotece.pl

  2013

   

  Portal w.bibliotece.pl jest ogólnodostępnym serwisem skierowanym do wszystkich użytkowników Internetu, zainteresowanych wymianą informacji na temat książek, regionaliów, zbiorów multimedialnych i innych, gromadzonych w bibliotekach i zasobach prywatnych. Portal działa na wielu płaszczyznach przeznaczonych dla różnych grup użytkowników.

  Celem portalu w.bibliotece.pl jest promocja czytelnictwa oraz stworzenie społeczności skupionej wokół działalności bibliotek.

  więcej>>

 • Muzyka na całe życie

  2013

   

  Biblioteka i Ośrodek Animacji Kultury Gminy Gołcza rozpoczęła realizacje kolejnego projektu pn: „Muzyka na całe życie – kultywowanie lokalnych tradycji muzycznych poprzez doposażenie Orkiestry Dętej „Czapelanka””  w ramach  działania 413 Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju objętych PROW  na lata 2007 – 2013.

  Wartość projektu to 31 875,00 zł z czego dofinansowanie wynosi 20 731,00 zł. Cała kwota zostanie przeznaczona na zakup instrumentów muzycznych dla Orkiestry Dętej „Czapelanka”.

  więcej>>

 • Zakup nowości wydawniczych do bibliotek

  2004-2016

  Biblioteka i Ośrodek Animacji Kultury Gminy Gołcza od 2004 roku składa wnioski i otrzymuje dotacje ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Biblioteki Narodowej "Zakup nowości wydawniczych do bibliotek publicznych".

  Wysokość dotacji dla naszej biblioteki w bieżącym roku wyniosła 5 120,00 zł.

  więcej>>

 • Gołczański Klub Malucha

  2013

  To projekt zrealizowany w ramach Programu Rozwoju Bibliotek skierowany do najmłodszych użytkowników biblioteki oraz ich rodziców. Wzieły w nim udział dzieci z dwóch oddziałów przedszkolnych w Gołczy, dwóch zerówek wraz z opiekunami, a także wszyscy chętni rodzice wraz z małymi dziećmi z obszaru gminy Gołcza. Przedział wiekowy dzieci 3-6 lat.

  więcej>>

   

 • Po szkole

  2013

  "Po szkole" to projekt zrealizowany w ramach Programu Rozwoju Bibliotek. Adresowany głównie do uczniów Szkoły Podstawowej w Wysocicach. Uczestniczyli w nim także uczniowie mieszkający w pobliżu biblioteki, ale uczęszczający do innych szkół. Przedział wiekowy uczestników to 6 - 13 lat. Były to dzieci z rejonu Gminy Gołcza oraz sąsiednich gmin (Skała, Trzyciąż , Iwanowice).

  więcej>>

   

 • "Biblioteczna zajęcia dla dzieci i rodziców"

  2012 - 2013

   

  Projekt „Biblioteczne zajęcia dla dzieci i rodziców” realizowany zostal przez BiOAK Gminy Gołcza we współpracy z Fundacją Rozwoju Dzieci im. J.A.Komeńskiego w ramach Programu Rozwoju Bibliotek.

  Był on efektem pozytywnej weryfikacji naszego wniosku biorącego udział w konkrsie "Organizacje pozarządowe bibliotekom".

  Dzięki współpracy z fundacją pracownicy biblioteki wzieli udział w 3-dniowym szkoleniu, a także otrzymaliśmy pakiet materiałów do prowadzenia grupy zabawowej oraz zestaw 10 worków zabawowych, które urozmaiciły ofertę biblioteki i przyciągnęły do niej najmłodszych czytelników.

   

   

 • Orange dla bibliotek

  2012 - 2014

  Biblioteka i Ośrodek Animacji Kultury Gminy Gołcza bierze udział w programie „Akademia Orange dla bibliotek”.

  Dotacja w bieżacym roku wyniosła 2 116,28 zł. i przeznaczona została na sfinansowanie rocznego dostępu do Internetu w bibliotece głównej i filii.

  Celem projektu jest edukacja oraz popularyzacja wykorzystania Internetu przez użytkowników bibliotek, a w szczególności zapewnienie dostępu do szerokopasmowych łączy internetowych, a także zakup materiałów oraz prowadzenie projektów o charakterrze edukacyjnym do końca grudnia 2014.

 • GminaGołcza w legendach - - publikacja zbioru legend dotyczących Gminy Gołcza oraz wystawienie inscenizacji teatralnej

  24 marca 2013 Niedziela Palmowa

   

   24 marca w Niedziele Palmową odbyła się impreza wielkanocna podsumowująca realizacje projektu współfinansowanego z funduszy Unii Europejskiej w ramach programu LEADER – wdrażanie lokalnej strategii rozwoju dla małych projektów objętych PROW na lata 2007-2013.

  Wartość projektu 38 866,37 zł., z czego dofinansowanie se środków Unii Europejeksij wynosi 23 257,85 zł.

  Głównym celem projektu było wydanie zbioru legend o ludziach i miejscowościach Gminy Gołcza. Autorka  książki Wioletta Grzywnowicz  rozdawała autografy  i  zachęcała do zapoznania się z dawnymi dziejami naszego regionu spisanymi w  legendach. Publikacja zawierająca 20 legend była rozprowadzana bezpłatnie podczas imprezy.  

  Zdjęcia z imprezy dostępne są w naszej galerii.

  więcej>>

 • Darmowe oprogramowanie Microsoft dla BiOAK Gminy Gołcza

  2013

   

   

  Po raz kolejny nasza placówka otrzymała darmowe oprogramowanie Microsoft, które zostanie zainstalowane na komputerach biblioteki i jej filii. Ogólna wartość oprogramowania $ 327.00 USD.

 • Link do przyszłości. Młodzi. Internet. Kariera

  2013

  W ramach projektu "Link do przyszłości. Młodzi. Internet. Kariera" w bibliotece 7 lutego zostało zorganizowane spotkanie dla gimnazjalistów z klasy III. Uczestnicy mogli porozmawiać z zaproszonym młodym profesjonalistą, poznać jego drogę do sukcesu oraz dowiedzieć się jaką rolę w jego pracy odgrywają nowe tehnologie. Poznali także zawody, na które prognozowane jest zapotrzebowanie w przyszłości. Uczestniczyli w quizie, który pozwoli im się zorientować w aktualnej sytuacji i trendach rynku pracy oraz nowych technologii.

   

  więcej>>

 • Darmowe oprogramowanie Microsoft dla gołczańskiej biblioteki

  2012

   

  Dzięki uczestnictwu w II Rundzie Programu Rozwoju Bibliotek nasza instytucja otrzymała bezpłatne oprogramowania Microsoft z przeznaczeniem do publicznego użytkowania.

  Oprogramowanie zostało zainstalowane na komputerach w bibliotece głównej i filii w Wysocicach.

  Wartość rynkowa  darowizny wynosi $ 9 390,00 USD.

  więcej>>

 • Budowa zintegrowanego systemu informacji i zarządzania zbiorami 33 bibliotek publicznych w woj. małopolskim z użyciem technologii teleinformatycznych

  2011-2016

   

   

  Członkowie zarządu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego i Powiatu Gorlickiego podpisali umowę na dofinansowanie projektu "Budowa zintegrowanego systemu informacji i zarządzania zbiorami 33 bibliotek publicznych w województwie małopolskim z użyciem technologii teleinformatycznych".

  Biblioteki powiatu miechowskiego otrzymały 114990,19 zł dofinansowania przy wkładzie własnym 39104,67 zł.

  Wartość projektu w BiOAK Gminy Gołcza:  20 783,82 zł, dofinansowanie 15 491,04 zł, wkład własny 5 292,78 zł.

   

  więcej>>

 • Program Rozwoju Bibliotek

  2011-2012

   

   

   

   

   

   

  Biblioteka i Ośrodek Animacji Kultury Gminy Gołcza jako jedyna biblioteka z terenu Powiatu Miechowskiego zakwalifikowała się do II rundy Programu Rozwoju Bibliotek jako Biblioteka partnerska wraz Miejsko-Gminną Biblioteką Publiczną w Alwerni oraz Powiatowa i Gminna Biblioteką Publiczna w Jerzmanowicach. Biblioteką wiodąca jest Miejska Biblioteka Publiczna w Skawinie.

  więcej>>

   

 • FUN ENGLISH w gołczańskiej bibliotece

  nauka języka angielskiego dla najmłodszych poprzez zabawę

  2011-2012

   

   

   

   

   

   

   

  W naszej placówce rusza program „FUN ENGLISH w bibliotece”, który udostępnia bezpłatnie małym użytkownikom biblioteki platformę e-lerningową wraz z interaktywnym kursem j.angielskiego dla dzieci w wieku wczesnoszkolnym (6 – 12).
  Maluchy mając do dyspozycji komputery wraz z słuchawkami w Czytelni Komputerowej rozwiązują zadania w poszczególnych blokach.
  Fotolekcje, ćwiczenia, gry edukacyjne, setki filmików i piosenek opracowane przez ekspertów,
  to sprawdzony sposób, dzięki któremu dziecko bez stresu i skutecznie uczy się angielskiego.

  wiecej>>

 • Akademia Orange dla bibliotek

  2010-2012

   

  Biblioteka i Ośrodek Animacji Kultury Gminy Gołcza bierze udział w programie „Akademia Orange dla bibliotek”.

  Dotacja w 2012 roku wyniosła 1 487.07zł. i przeznaczona została na sfinansowanie półrocznego dostępu do Internetu w bibliotece głównej i filii.

  Dotacja w 2011 roku wyniosła 5 365,36 zł. W ramach programu grupa TP sfinansowała BiOAK Gminy Gołcza oraz w Filii Biblioteki Publicznej w Wysocicach roczny dostęp do Internetu oraz zakup 54 audiobooków i programu komputerowego do obróbki zdjęć Adobe® Photoshop® Elements 10.

  więcej>>

 • Letnie spotkania z folklorem - Gołcza 2011

  2011

   

  Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich
  Europa inwestująca w obszary wiejskie
  Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Osi 4 LEADER Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013

   

   

  29 maja 2011 na stadionie sportowym w Wielkanocy odbył się Wojewódzki Festiwal Folklorystyczny „Letnie Spotkania z Folklorem – Gołcza 2011”.

  więcej>>

 • Gołczańskie spotkania z folklorem

  2009

   

   

  W ramach otwartego konkursu ofert na realizację zadań publicznych Województwa Małopolskiego w dziedzinie kultury „MECENAT MAŁOPOLSKI”, Biblioteka i Ośrodek Animacji Kultury otrzymała dotację na realizację projektu z zakresu „Edukacja dla kultury” (3.3) w wysokości 8.500 zł.

  więcej>>

 • Fundacja Bankowa im. Leopolda Kronenberga

  2005

   

  Starania Biblioteki i Ośrodka Animacji Kultury w Gołczy o unowocześnienie procesu kształcenia poprzez aktualną literaturę i wydawnictwa multimedialne zakończyły się sukcesem.

  Fundacja Bankowa im. Leopolda Kronenberga pozytywnie oceniła nasz projekt "Edukacja czytelnicza młodzieży - multimedia oraz książki naukowe i popularno-naukowe w Bibliotekach Gminy Gołcza" i przyznała dotację w wysokości 10 tys. zł.

  więcej>>

 • IKONKA

  2005

   

  Biblioteka i Ośrodek Animacji Kultury Gminy Gołcza została włączona do programu "IKONKA".
  Program "Ikonka" jest programem Ministerstwa Edukacji i Nauki polegającym na uruchamianiu punku z bezpłatnym dostępem do Internetu. Głównym celem było zapewnienie jak najszerszej grupie społeczności lokalnej łatwego i powszechnego dostępu do Internetu. Biblioteka otrzymała bezpłatnie 3 zestawy nowych komputerów wraz z oprogramowaniem.

  więcej>>

 • Fundacja im. Andrzeja Urbańczyka

  2003

   

  8 listopada 2003 roku Biblioteka Publiczna Gminy Gołcza otrzymała sprzęt komputerowy, który przekazał Prezes Fundacji im. Andrzeja Urbańczyka Wojciech Filemonowicz.
  Celem programu jest kontynuowanie i rozwijanie inicjatyw A. Urbańczyka na rzecz kształtowania dialogu politycznego i społecznego, otwartości na postęp i modernizację społeczeństwa oraz sprzyjanie rozwojowi kultury.
  Przekazany sprzęt przyczynił się do uruchomienia pierwszego nowoczesnego stanowiska komputerowego z bezpłatnym dostępem do Internetu dla czytelników.