Program Biblioteki Narodowej

Relacje » Archiwum 2016 » Program Biblioteki Narodowej

Biblioteka i Ośrodek Animacji Kultury Gminy Gołcza od 2004 roku składa wnioski i otrzymuje dotacje ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Biblioteki Narodowej "Zakup nowości wydawniczych do bibliotek publicznych".

Wysokość dotacji  w bieżącym roku wyniosła 5 120,00 zł.

Zakupiliśmy 289 egzemplarzy książek, które rezerwować bądź zamawiać można w zakładce katalog na stronie lub bezpośrednio w bibliotece.

Celem Programu realizowanego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa jest wzbogacenie i odnowienie księgozbiorów polskich bibliotek publicznych.

 

Program jest elementem polityki bibliotecznej Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w zakresie kształtowania księgozbiorów bibliotek oraz wsparcia samorządów w finansowaniu zakupów nowości dla tych instytucji, a jednocześnie zmotywowania ich do systematycznego dbania o biblioteki samorządowe, ponoszenia kosztów związanych ze wzbogacaniem ich zasobów zgodnie z potrzebami środowiskowymi i standardami obowiązującymi w tym zakresie.

 

Zadaniem Programu Biblioteki Narodowej "Zakup nowości wydawniczych do bibliotek" jest wzmocnienie bibliotek publicznych poprzez stały dopływ nowości wydawniczych, możliwość systematycznego ubytkowania (aktualizowania zasobów), a w konsekwencji zwiększenie oferty czytelniczej dla użytkowników bibliotek.