Kopciuszki na tronach Europy - listopadowe spotkanie DKK "Między regałami"

Dyskusyjny Klub Książki » Dyskusyjny Klub Książki dla Dorosłych "MIĘDZY REGAŁAMI" » Spotkania DKK w 2018 » Kopciuszki na tronach Europy - listopadowe spotkanie DKK "Między regałami"

Listopadowe spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla dorosłych "Między regałami" poświęciliśmy książce autorstwa Iwony Kienzler "Kopciuszki na tronach Europy".

Cudowna lektura i to nie tylko dla fanów historii. Warto też sięgnąć po inne pozycje autorstwa pani Iwony. Gorąco polecamy! To książka idealna na długie jesienne wieczory razem z kubkiem gorącej czekolady!

 

 

 

28 listopada 2018 (środa)

 

Każdy z nas zna baśń o Kopciuszku, ulubioną opowieść wszystkich dziewczynek. Chociaż, jak skrupulatnie obliczyli badacze, baśń ta ma aż 700 wersji, jej trzon jest zawsze ten sam: opowiada o ubogiej, aczkolwiek obdarzonej złotym sercem dziewczynie, której udało się zdobyć miłość przystojnego księcia i zostać jego żoną. W realnym życiu uboga panna, nawet najpiękniejsza, nie miała szans, by poślubić władcę. O mariażach królów i książąt decydowały głównie względy polityczne, sojusze i międzynarodowe zobowiązania, a nie uczucia. Okazuje się jednak, że historia zna przypadki kobiet, które, choć pochodzenie nie predestynowało ich do roli małżonki królów, zostały żonami władców i w tej roli radziły sobie całkiem nieźle.

W poszukiwaniu pań, którym udało się urzeczywistnić baśń, udamy się najpierw do starożytnego Rzymu, by przenieść się do Bizancjum na dwór cesarzowej Teodory. Potem wrócimy do Polski, by poznać, dla kogo stracił głowę podstarzały już pogromca Krzyżaków spod Grunwaldu, Władysław Jagiełło. Znad Wisły przeniesiemy się nad Tamizę i poznamy dzieje bodaj najnieszczęśliwszego Kopciuszka wszechczasów – Anny Boleyn. W końcu zajrzymy do Rosji, by dowiedzieć się, w jaki sposób prosta praczka zdobyła serce potężnego cara, a naszą opowieść zakończymy na ulicach Sarajewa, gdzie serbski nacjonalista jednym strzałem z pistoletu zabił dwoje kochających się ludzi i jednocześnie zmiótł Habsburgów ze sceny Europy.

 

źródło opisu: http://www.empik.com/kopciuszki-na-tronach-europy-.

źródło okładki: http://www.empik.com/kopciuszki-na-tronach-europy-...»